Mitt sidoprojekt – (eller om nu bloggen är mitt sidoprojekt och Majks.se är huvudprojektet?) har en en tagline som är sajten för svensk motor periodika.
Just det där med periodika rymmer ett och annat att tolka. Är det bara tidningar, eller är det även andra typer av periodiskt utgivna trycksaker? Ja var går gränsen? Frågar man sökmotorer så är definitionen på tidsrkift att den ska utkomma minst fyra gånger på ett år. Men Periodika är även avse årsskrifter.
Tidningssamlandet har nog nått det omfång som jag haft i tanken från början. Men en spinnoff har blivit att det finns ett antal årskataloger som landat i arkivet. Steget därifrån är det inte så långt att även arkivera årsskrifter från exempelvis bilklubbar så som Kungliga Automobilklubben och Motormännen. Lägger man sedan till att det finns en hel del kundtidningar som är intressanta. Ja då har vi en helt ny värld att ta tag i.
Att dessa rader nu hamnar på pränt kommer sig av att jag behöver ta omtag med årskatalogerna. Mitt gamla sätt att redovisa har nu sprungit ifrån det hanterbara. Så omtag och ny sortering är under utformning. För den nyfikne rekommenderas https://majks.se